بچه ها، استاندارد چیست؟

شاید بارها شنیده اید که این وسیله استاندارد است یا فلان وسیله استاندارد نبود و اتفاق بدی افتاد
هیچوقت فکر کرده اید که استاندارد یعنی چه ؟
استاندارد یعنی نظم و قانون . هر کاری که طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد می گویند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دریافت می کند.
مثلا وقتی یک خوراکی را می خرید و علامت استاندارد دارد یعنی اینکه این خوراکی آزمایش شده است و چیز خطرناک یا آلوده ای در آن وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت آن را بخوری
استاندارد فقط مربوط به مواد غدایی نیست و همه کالاها باید استاندارد باشند . مثلا اگر کپسول گازی استاندارد نباشد ممکن است منفجر شود و حادثه بیافریند .
در مورد هر کالایی، سازنده یا تولید کننده آن باید یکسری مشخصات را رعایت کند که بعد مورد آزمایش قرار می گیرد تا کارآیی آن مشخص شود.
مثلا در مورد اجاق گاز ، حتما باید کلیدهای روی چراغ گاز هنگامی بچرخد که کمی آنرا به داخل فشار دهیم . اینکار، احتمال اینکه کلیدها توسط بچه ها چرخانده شود و سبب نشت گاز و حادثه شود، کاهش می دهد.

در ایران سازمانی بنام سازمان ملی استاندارد وجود دارد . این سازمانروش هایی را تعیین می کند و به تولید کنندگان می گوید که کالاهای خود را مطابق این روش ها بسازند .
به این دستورالعمل ها استانداردهای ملی گفته می شود

البته سازمانهایی هم در سطح جهانی وجود دارد که مهمترین آنهاسازمان بین المللی استاندارد است و کشور ما نیز عضو این سازمان است .

گواهینامه ایزو۹۰۰۰ یک گواهینامه بین المللی است که نشان می دهد که دارنده آن تلاش می کند تا کیفیت کالا یا خدمات خود را بهتر کند. و اگر شرکتی جهت بهتر کردن کیفیت محصولاتش قدمی برندارد ، گواهینامه ایزو۹۰۰۰ را از آن شرکت پس می گیرند

استاندارد باعث می شود که ما با خیال راحت، کالای مورد نیاز خود را بخریم و بدانیم که خطری ما را تهدید نمی کند . اگر استاندارد نباشد ، زندگی بسیار پر خطر و حادثه آفرین خواهد شد.
اجرای استانداردهای ملی ایران به نفع تمام مردم و اقتصاد کشور است و باعث افزایش صادرات و فروش داخلی و تأمین ایمنی و بهداشت مصرف کنندگان و صرفه جوئی در وقت و هزینه ها و در نتیجه موجب افزایش درآمد ملی و رفاه عمومی و کاهش قیمتها می شود

روز ۲۲ مهر روز جهانی استاندارد است

مواردی که شامل استاندارد می شوند به گروههای زیر تقسیم می شوند
۱- مواد غذایی ، بهداشتی و دارویی
۲- شیمیائی و سلولزی
۳-فلز و ریخته گری
۴-ماشین آلات و تجهیزات
۵-مواد معدنی غیرفلزی ، مثل نمک
۶-ارتباطات ، الکترونیکی و الکتریکی
۷-وسایل نقلیه موتوری
۸-بافندگی و چرم و پوشاک
۹-سرویسهای مهندس


برچسب ها: - - - - -

پاسخ دهید